LNAK Vice-priekšsēde Ingrīda Zemīte

Šo sestdien, 13. augustā, Sidrabenē notiks Kanādas latviešu gaidu organizācijas pats pēdējais ugunskurs, un ar to Kanādas latviešu gaidu jendas darbība izbeigsies. Tas man liek mazliet iegrimt nostalģijā. Katru gadu, vairāk par jebko citu, gaidīju gaidu un skautu nometni. Gulēsim teltīs! Apbrīnosim roveru paštaisītās virtuves iekārtas! Pat ja nebija īpaši patīkami sirot pa nakti lietū un pēc tam mēģināt izžāvēt kedas pie ugunskura (tas bija Saulainē), vai gulēt zem zaru pajumtes un vērot kā virs galvas krāsaini tārpiņi viens pēc otra taisās man krist uz sejas, atmiņas bija neaizmirstamas. Pēc nometnes, kad biju jau pusaudze, pārbraucu mājās, gulšņāju dārzā un atkal pārdzīvoju visu nedēļu, minūti pa minūtei. Protams, tad jau puiši arī figurēja atmiņās.

Zinu, ka citiem ir bijušas līdzīgas sajūtas un atmiņas par savu mīļāko vasaras nometni, vai tā bija Sidrabene, Saulaine, Tērvete vai cita. Mums bija varena vecākā paaudze, kas dibināja nometnes, skolas, gaidas un skautus, tautas deju grupas – visu mums un Latvijas nākotnei par labu.

Mums arvien ir latvieši, kas ieliek savu sirdi un dvēseli, lai latviešu izcelsmes bērni un jaunieši varētu pulcēties un priecāties nometnēs, skoliņās un deju grupās. Kopš tiem laikiem mūsu skaits ir samazinājies, mūsu valoda ir vājāka, un tiekam visi vilkti visdažādākos virzienos. Mūsu pieeja ir arvien elastīgāka. Mēs vēlamies, lai katrs jūtas mīļi gaidīts. Jā, mūsu latviešu esamība ir ierakstīta mūsu latviešu valodā – un mums ir jādara viss iespējamais, lai mūsu valoda izdzīvotu. Tajā pašā laikā katrs, kuŗš sevi uzskata par piederīgu pie latviešu tautas, vai pat nejūtas piederīgs, bet ir labvēlīgs pret latviešiem, ir “mūsējais”.

Ar Latvijas neatkarības atgūšanu un ar technoloģijas attīstību, mums ir iespējas un līdzekļi kā vēl nekad. Varam pavadīt laiku Latvijā. Varam skatīties Latvijas televīziju un filmas, klausīties mīļāko radio staciju, sameklēt informāciju un ziņas internetā un sociālos masu medijos, pasūtināt grāmatas no Latvijas, sarunāties ar radiem un draugiem Latvijā, satikties “Zoom” u.t.t.

LNAK loma kā jumta organizācijai ir būt iekļaujošai, būt par atbalstu visiem Kanādas latviešiem. Novērtēju iepriekšējās valdes rīkotās Kanādas mēroga “Zoom” sarīkojumus (piem. 18. novembrī, Ziemsvētkos, 4. maijā), kur mums bija iespēja sastapt latviešus no visas Kanādas. Novērtēju arī centienus uzlabot mūsu komunikāciju, pielietojot visu to, ko technoloģija mums piedāvā. Man ir prieks, ka varu būt daļa no LNAK valdes, lai šo darbu turpinātu. Dažus valdes locekļus jau pazīstu no jaunības gadiem, kad strādājām kopā LNJAK, citus tikai tagad iepazīstu. Ir bijis labi tuvāk iepazīties ar Ilzi Maksiņu, kuŗa vada LNAK biroju, un Arni Miķelsonu, kuŗš ir mūsu techniskais “guru”. Abi ir super-atsaucīgi un palīdzīgi.

Kā LNAK valdes vice-priekšsēde, cenšos saprast un sakopot mūsu izaicinājumus un iespējas un vispār virzīt darbību uz priekšu. Uzņemos piestrādāt pie mūsu komunikācijas ar LNAK biedriem un ar Kanādas latviešiem. Biju pārsteigta, kad atklāju, ka ir tāda Facebook grupa, “Latvieši Kanādā”, ar 1,400 dalībniekiem, no kuŗiem tikai 12 ir manos FB draugos. Tanī grupā galvenokārt redz sarunas par iebraukšanu Kanādā, kā atrast darbu, kas ir vīzu noteikumi u.t.t. Kā LNAK var vislabāk kalpot dažādiem Kanādas latviešu nogrupējumiem – latviski runājošajiem un nerunājošajiem, jauniebraucējiem, jauniešiem, vidējai paaudzei, rietumkrastam, austrumkrastam? Pie tā mums jāpiestrādā.

LNAK arī ir pienākums mudināt Kanādas latviešus, lai katrs dara savu daļu. Nu tad te katram no jums divi uzdevumi:

  1. uzrakstīt vēstuli Kanādas valdībai

Pateiksimies par 29. jūnijā parakstīto līgumu, paplašinot NATO kaujas grupu Latvijā no bataljona uz brigādi. Mums arī jāmudina valdība, lai tā dara visu iespējamo, lai atbalstītu ukraiņus viņu cīņā pret Krievijas uzbrukumu, gan ar militāru ieguldījumu, gan ar sankcijām. Te ir paraugvēstule.

  1. balsot 14. Saeimas vēlēšanās, kas notiks šī gada 1. oktobrī.

Tiem, kam ir Latvijas pilsonība, tas ir pavisam vienkārši. Lai balsotu klātienē, vajag derīgu Latvijas pasi (vai eID). Ja pase ir notecējusi, vai nav iespējams apmeklēt balsošanas iecirkni, var pieteikties balsot pa pastu. Tālāk šajā “LNAK Jaunākās Ziņas” numurā ir raksts ar informāciju par vēlēšanām. Neatrunājieties ar to, ka “es nekā nezinu par Latvijas politiku”. Izglītojieties par partijām un kandidātiem. Nav grūti iegūt informāciju. Labs sākumpunkts ir www.cvk.lv.  Patreizējā Latvijas valdība ir noturējusies ilgāk nekā citas iepriekšējās. Balsosim, lai jaunajā Saeimā būtu spēcīga, darbīga un Latvijai labvēlīga valdība.

Katrā laikā gaidīšu jūsu ieskatus un ierosinājumus!

ingrida.zemite@lnak.org