Tie, kas balsos, tie tad noteiks: 2024.g. Eiropas Parlamenta vēlēšanas

Balsosim!

Eiropas Parlamenta vēlēšanas notiek tikai reizi pa pieciem gadiem. Balsotāji izvēlēsies, kuri deputāti pārstāvēs Latviju uz nākamajiem pieciem gadiem. Katra balss ir līdzvērtīga. Neļausim kādam citam izvēlēties mūsu vietā. LNAK lūdz neaizbildināties ar to, ka “es jau neko no tā nesaprotu”. Vēlēšanas notiek jūnija sākumā. Līdz tam laikam palīdzēsim informēt, lai mēs visi varētu apzinīgi un zinīgi balsot.

Pirmā informācija ir ienākusi no Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) par balsošanas procesu Latvijas pilsoņiem, kas dzīvo ārzemēs.

Latvijas pilsoņiem, kuri 8. jūnijā nebūs Latvijā, ir piedāvāti divi veidi, kā balsot.

Varēs balsot pa pastu ar iepriekš pieteikšanos. Būs jāpiesakās Valsts pārvaldes pakalpojumu portālā www.latvija.lv . To varēs izdarīt starp 4. maiju un 31. maiju (pēc Latvijas laika). Sagaidām, ka lai lietotu šo e-pakalpojumu, būs vajadzīga e-id kartiņa un kartiņas lasītājs. Nākamajos mēnešos piedāvāsim detalizētas instrukcijas, kā lietot e-id kartiņu tiem, kam šis process ir jauns. Lūdzu pārbaudiet, vai Jums ir derīga e-id kartiņa, un ja nē, tad lūdzu stājieties sakarā ar vēstniecību, lai to atjaunotu. Ja Jums nav lasītāja, tādu var iegādāties onlainā. Tas nav dārgs, bet tā nav parasta lieta kanādiešiem, un var būt grūti atrast fiziskā veikalā.

Pēc tam, kad esat pieslēgušies e-pakalpojumam, varēsit iepazīties ar informāciju par balsošanas kārtību, lejuplādēt balsošanas materiālus un izvēlēties vēlēšanu zīmi, kas atbilst tam kandidātu sarakstam, par kuru vēlaties balsot.

Būs pašam jāizdrukā vēlēšanu materiāli, jāizdara sava izvēle un balsojumu jānosūta iecirkņa komisijai balsošanai pa pastu Rīgā (pasta adrese: Smilšu iela 4, Rīga, Latvija, LV-1050).

Pastas aploksnēm ir jānonāk iecirkņa komisijā līdz 2024. g. 9. jūnija rītam, kad sāksies balsu skaitīšana Latvijā.

Centrālā vēlēšanu komisija arī piedāvā iespēju izveidot tradicionālus vēlēšanas iecirkņus (t.i. kur var fiziski ierasties nobalsot). Tie tiks ierīkoti pēc Ārlietu ministrijas priekšlikuma diplomatiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās ārvalstīs. Ārlietu ministrijas vai vismaz 36 vēlētāju priekšlikums par vēlēšanu iecirkņu ārvalstīs izveidošanu jāiesniedz CVK ne vēlāk kā 25. martā.

CVK paziņojuma pilno tekstu var izlasīt šeit: Balsošanas iespējas tautiešiem ārzemēs

Daži fakti:

– Eiropas Parlamentā ir 706 deputāti

– pašlaik Latvijai ir 8 deputāti Eiropas Parlamentā: Andris Ameriks, Ivars Ijabs, Sandra Kalniete, Dace Melbārde, Nils Ušakovs, Inese Vaidere, Roberts Zīle un Tatjana Ždanoka.

– Eiropas Parlaments (EP) ir sācis izmeklēšanu saistībā ar aizdomām par Latvijas deputātes Tatjanas Ždanokas sakariem ar Krievijas izlūkdienestiem

– uz nākamo termiņu Latvijai būs 9 deputāti

– vēlēšanās startē 272 kandidāti no 16 sarakstiem