PBLA gadskārtējā valdes sēdē 2024. gada 14. jūnijā pieņemtās rezolūcijas

1. PBLA aicina Rietumu sabiedroto valstis Ziemeļatlantijas alianses 75. jubilejas samitā Vašingtonā dot Ukrainai ceļa karti uz NATO, turpināt atbalstīt Ukrainu ar ieročiem un munīciju, tai skaitā ar F16 lidmašīnu piegādi un pilotu apmācībām ASV un Eiropā, un atbalstīt Ukrainu līdz uzvarai.

 

2. PBLA valde aicina Latvijas valsti turpināt iesākto darbu, stiprinot valsts austrumu robežu, kas ir arī NATO un ES ārējā robeža, un veikt nepieciešamos ieguldījumus, būvējot militarizētu aizsardzības līniju pie robežas ar Krieviju un Baltkrieviju.

 

3. PBLA uzskata Rail Baltica projektu par vitāli svarīgu ne tikai Baltijas valstu ekonomikas attīstībai, bet arī drošībai. Līdz ar Krievijas sākto karu Ukrainā projekta militārās mobilitātes aspekts un Latvijas transporta sistēmas integrācija Eiropā kļuvuši nepieciešami, tāpēc jādara viss iespējamais, lai projekts tiktu sekmīgi pabeigts.

 

4. PBLA valde atzinīgi vērtē Latvijas “Valsts aizsardzības korporācijas” izveidi un aicina valsti turpināt attīstīt militāro rūpniecību Latvijā. PBLA uzskata, ka militārās industrijas attīstība ne tikai palīdzēs valsts drošībai krīzes gadījumā, bet arī veicinās Latvijas ekonomikas attīstību un piesaistīs investīcijas.

 

5. PBLA valde atbalsta valsts aizsardzības dienestu (VAD) un lūdz Latvijas Republikas Aizsardzības ministriju meklēt risinājumus diasporas apzinātajiem jautājumiem par VAD īstenošanu, kā arī deleģēt Aizsardzības ministrijas pārstāvjus piedalīties valsts aizsardzības dienestam veltītos diasporas pasākumos, savlaicīgi pirms 2027. gada skaidrojot un popularizējot VAD.

 

6. Novērtējot ANO Drošības padomes lomu pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā, PBLA valde aicina diasporas organizācijas un tautiešus pasaulē, sekojot Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas vadlīnijām, atbalstīt Latvijas valsts centienus kļūt par rotējošo ANO Drošības padomes locekli 2026. gadā.

 

7. Atzīstot muzeju un pētniecības centru “Latvieši pasaulē” par PBLA sadarbības partneri, kā arī visas latviešu izceļošanas vēstures liecību un materiālās kultūras glabātāju un nozīmīgu diasporas pētniecības centru, PBLA valde izsaka savu atbalstu “Latvieši pasaulē” darbam. PBLA aicina Latvijas Republikas Kultūras ministriju un citas valsts un pašvaldību institūcijas atbalstīt muzeju un pētniecības centru “Latvieši pasaulē”.

 

 

8. Tā kā izglītība ir viena no PBLA un arī Latvijas valsts prioritātēm, kas nostiprināta arī Diasporas likumā, PBLA valde aicina Latvijas valdību un Latvijas Republikas Finanšu ministriju, 2025. gada budžetu veidojot, piešķirt finansējumu diasporas izglītības prioritārajiem pasākumiem (tostarp arī PBLA Izglītības padomes projektam “Sietiņš”), kas tika iekļauti Plānā darbam ar diasporu 2024. – 2026. gadiem, bet kuriem netika piešķirts finansējums šajā, 2024. gada valsts budžetā.

 

9. Lai veicinātu diasporai pieejamā finansējuma efektīvu un kvalitatīvu izmantojumu triju gada plāna darbam ar diasporu ietvaros, PBLA aicina valsts pārvaldes iestādes sniegt Diasporas konsultatīvajai padomei ikgadējas starpatskaites par šī plāna izpildes gaitu. PBLA un tās biedru organizācijas vēlas ciešāk un laicīgāk iesaistīties nākamā triju gadu plāna izstrādes procesā.

 

 

10. PBLA valde aicina Izglītības un zinātnes ministriju un atbildīgās iestādes gādāt par to, lai diasporas latviešu skolas varētu reģistrēties kā Latvijas izglītības iestādes, kas celtu to prestižu, un tām tiktu garantēta pieeja Latvijas mācību materiāliem un programmām digitālajās vietnēs, līdzvērtīgi ar Latvijas izglītības iestādēm.

 

11. PBLA valde atzinīgi vērtē Eiropas Parlamenta vēlētāju līdzdalības pieaugumu diasporā, izsaka atzinību diasporas iecirkņu brīvprātīgajiem veidotājiem un aicina Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījumu centru veikt iecerēto pētījumu par vēlēšanu norisi diasporā.

 

 

12. PBLA valde pateicas Valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam un Saeimas priekšsēdētājas biedrei Zandai Kalniņai-Lukaševicai par dalību PBLA rīkotajā konferencē “Diasporas diplomātija: Latvijas ceļš uz NATO” 2024. gada 13. jūnijā, kā arī Latvijas Republikas ārlietu ministrei Baibai Bražei, satiksmes ministram Kasparam Briškenam un Rīgas Domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim par iespēju tikties PBLA gadskārtējās valdes sēdes ietvaros 2024. gada jūnijā, kā arī SIA “Eiropas dzelzceļa līnijas” par iespēju PBLA valdei apmeklēt Rail Baltica stacijas jaunbūvi lidostā “Rīga”.

 

13. PBLA sveic portālu latviesi.com 20 gadu jubilejā un Pasaules latviešu mākslas centru Cēsīs 10