NATO dalībvalstu sammits Viļņā 2023

Laikā, kad latvieši dzimtenē un visā pasaulē gatavojas drīzumā gaidāmajiem Vispārējiem latviešu dziesmu un deju svētkiem, Pasaules brīvo latviešu apvienības priekšsēdis Pēteris Blumbergs nosūtījis vēstuli NATO valstu vadītājiem un ģenerālsekretāram Jensam Stoltenbergam, aicinot viņus pieņemt drosmīgus lēmumus plānotās tikšanās laikā šī gada 11. un 12. jūlijā Viļņā.

“Mēs, PBLA un citas latviešu organizācijas, nedrīkstam atslābt un aizmirst par Krievijas agresiju pret Ukrainu pat gatavojoties lielākajam latviešu kultūras notikumam – Dziesmu svētkiem,” teica PBLA priekšsēdis īsi pirms izlidošanas uz Rīgu. “Varam dziedāt, varam dejot, bet mums ir jāpalīdz uzturēt rietumu pasaules degsme palīdzēt Ukrainai uzvarēt karā un atbrīvot savu valsti, savas zemes un cilvēkus no Krievijas okupācijas.”

Savā vēstulē, kura bez NATO ģenerālsekretāra adresēta arī ASV prezidentam Džo Baidenam, Lielbritānijas premjerministram Riši Sunakam un Kanadas premjerministram Džastinam Trudo, PBLA  priekšsēdis uzsver četrus punktus.

Viņš PBLA vārdā pateicas NATO par aizsardzības stratēģiskā koncepta maiņu no vecajiem plāniem, kas teorētiski pieļāva Baltijas valstu ieņemšanu un tad atbrīvošanu trīs dienu laikā, uz nostāju, kas uzliek NATO bruņotajiem spēkiem par pienākumu aizsargāt katru centimetru NATO teritorijas no pašas pirmās agresijas minūtes. Šajā sakarā PBLA arī aicina NATO valstis nodrošināt nepieciešamo karavīru un tehnikas vienību skaitu Baltijas valstīs, kas spētu izpildīt šos plānus.

Vēstulē PBLA priekšsēdis arī aicina NATO līderus Viļņā piedāvāt skaidru NATO dalības “ceļa karti” Ukrainai, darīt visu iespējamo, lai Turcija un Ungārija pēc iespējas ātrāk ratificētu Zviedrijas dalību NATO un, visbeidzot, atbalstīt iniciatīvu izveidot un paplašināt ieroču sistēmu un munīcijas ražotnes Baltijas valstīs.

“Turpinoties Krievijas agresijai Ukrainā, latviešiem, kas pastāvīgi dzīvo NATO dalībvalstīs ārpus Latvijas, arvien vairāk rūp Baltijas reģiona drošība,” vēstules noslēgumā uzsver PBLA priekšsēdis.  “NATO loma reģiona aizsardzībā kļūst arvien skaidrāka un nepieciešamāka, jo Krievijas agresīvā rīcība kļūst neparedzamāka. Rietumvalstu demokrātijām un mūsu līderiem ir stingri jānostājas brīvības, miera un pārticības pusē. Paldies, ka jūs to darāt!”, teikts vēstulē.

PBLA pārstāvniecība