Palīdziet saglabāt mūsu vēsturi! Jaunumi PBLA projektā “Latviešu arhīvi pasaulē”

Ir pagājis jau vairāk nekā gads, kopš PBLA ar Kultūras ministrijas atbalstu sāka apzināt arhīvus latviešu kopienās pasaulē.

latviesu arhivi pasaule

  • – Kanādā līdz šim ir reģistrēti 9 privātie arhīvi
  • – ja Jums ir arhivāli materiāli mājās (un mums noteikti visiem ir), esat aicināti pieteikt savu punktu, t.i. reģistrēt savu arhīvu ar PBLA
  • – ir izveidotas jaunas brošūras gan latviešu, gan angļu valodā, kurās var viegli izsekot, kā izvērtēt, sakārtot un digitalizēt arhivālos materiālus
  • – PBLA piedāvā pieteikties uz vietu Google Drive mākonī, kur var uzglabāt digitalizētos arhīvus

Jaunākā informācija no PBLA:

Projekta ietvaros tapa digitāla karte, kurai vēl joprojām ir iespējams pievienot savu punktu. Tāpat PBLA sadarbībā ar vairākām atmiņas institūcijām Latvijā izveidoja četrus video, pievēršoties tādām tēmām kā materiālu saglabāšana, sistematizēšana un digitalizācija. Visi video ar subtitriem angļu valodā visu laiku ir pieejami projekta mājas lapā. Video arī dod ieskatu, kādi materiāli interesē institūcijas Latvijā.

Šogad uzsāka projekta nākamo posmu, kas ir ieguvis Kultūras ministrijas atbalstu turpmākajiem trim gadiem, lai digitālo karti papildinātu ar digitālo arhīvu. Digitālā arhīva mērķis ir digitāli saglabāt un darīt pieejamu informāciju no tiem arhīvu materiāliem, kas tiek glabāti ārpus Latvijas. Un lai izveidotu digitālā arhīva saturu, būs nepieciešama arī jūsu iesaiste!

Lai sekmētu to arhīvu materiālu, kas tiek saglabāti un paturēti latviešu kopienās ārpus Latvijas, apstrādi, saglabāšanu un pieejamību digitāli, PBLA piedāvā vadlīnijas, kā to darīt. Vadlīnijas ir saskaņotas ar ekspertēm no Latvijas Nacionālā arhīva un Latvijas Nacionālās bibliotēkas. Vadlīnijas palīdzēs sašķirot un sakārtot arhīva materiālus, kā arī aprakstīt tos katalogā un digitalizēt. Vadlīnijas drukātā formātā ir brīvi pieejamas PBLA pārstāvniecības birojā Rīgā, Lāčplēša ielā 29-5, kur, esot Latvijā, varat droši ienākt.

Vadlīnijās ir rakstīts, ka arhīva kataloga formu var iegūt, sazinoties ar PBLA. Būs iespēja saņemt ar digitālo arhīvu saskaņotu elektroniska kataloga formu ar skaidrojumiem. Kataloga forma ir Google Sheets formātā, tomēr to iespējams lietot arī lokāli uz sava datora dažādos formātos. PBLA piedāvā arī bezmaksas neierobežotu vietu uz Google Drive mākoņa (cloud), kur glabāt digitalizēto materiālu failus. Lai piedalītos digitālajā arhīvā, arhīva turētājam ir jābūt punktam digitālajā kartē un no PBLA jāsaņem sava mape Google Drive mākonī, kur glabāt elektronisko katalogu un digitalizētos failus. Lai to izdarītu, jāraksta uz lora.egle@pbla.lv.

Lai būtu vieglāk saprast PBLA ideju par digitālo arhīvu, varat noskatīties video, kur redzams, kā digitālais arhīvs darbosies nākotnē. Tagad mūsu visu uzdevums ir strādāt pie digitālā arhīva satura radīšanas!

Droši rakstiet Lorai Eglei, ja jums ir jautājumi par projektu vai materiālu apstrādi un digitalizāciju. Var ar Loru arī sarunāties pa Zoom vai Whatsapp, lai ērtāk izrunātu jautājumus.

Lai sekmētu sarunas un pieredzes apmaiņu šī projekta dalībnieku starpā, ir izveidota Facebook grupa. Aicinām pievienoties: https://www.facebook.com/groups/latviesuarhivipasaule!