Kāpēc TV un multenes?
Izglītojošu raidījumu galvenais mērķis ir izglītot un informēt skatītājus. Šie raidījumi ir veidoti tā, lai bērniem būtu viegli uztvert jaunu informāciju. Tie:
– Bagātina vārdu krājumu: Raidījumi bieži vien izmanto dažādus vārdus un izteicienus, kas palīdz bērniem iepazīt un apgūt jaunus vārdus un izteicienus.
– Veicina pareizas izrunas un gramatikas struktūru veidošanos: Bērni klausās un atkārto vārdus un teikumus, kas palīdz veidot pareizu izrunu un gramatikas struktūru.
– Attīsta klausīšanās prasmes: Klausīšanās prasmes ir būtiskas valodas apguvei, un izglītojošie raidījumi palīdz bērniem uzlabot spēju saprast un sekot līdzi stāstiem vai instrukcijām.
– Veicina interesi par valodu: Ja raidījums ir interesants un saistošs, tas var veicināt bērnu vēlmi mācīties valodu un izmantot to ikdienā.
– Iepazīstina ar kultūru un kontekstu: Raidījumi bieži ietver kultūras un kontekstuālus elementus, kas palīdz bērniem saprast, kā valoda tiek izmantota dažādās situācijās.
Multenes ir radītas, izmantojot zīmētus vai datorā veidotus attēlus. Tās bieži vien ir krāsainas, jautras un pielāgotas bērnu auditorijai, tādēļ tās ir ļoti populāras bērnu vidū. Tajās ir:
– Bagātīgs un atkārtojams valodas lietojums: Multenes bieži ietver vienkāršu, skaidru valodu, kas ir viegli saprotama bērniem. Bērni dzird atkārtojamus vārdus un frāzes, kas palīdz viņiem iemācīties un nostiprināt jaunus vārdus.
– Multisensoriāla pieredze: Multenes izmanto vizuālus, skaņas un emocionālus stimulus, kas palīdz bērniem labāk saprast un iegaumēt valodas lietojumu kontekstā.
– Stāsti un dialogs: Stāsti un dialogi multenēs palīdz bērniem saprast, kā valoda tiek izmantota komunikācijā. Viņi mācās, kā strukturēt teikumus, kā izmantot dažādas intonācijas un izteikt emocijas caur valodu.
– Kultūras un sociālās vērtības: Daudzas multenes sniedz arī kultūras un sociālo izpratni, kas ir svarīga valodas apguvei. Bērni mācās par dažādām situācijām un kā tajās izmantot atbilstošu valodu.
– Iedvesmo uz sarunām: Pēc multeņu noskatīšanās bērni bieži vien vēlas apspriest to, ko viņi ir redzējuši. Tas veicina sarunas mājās, kas ir lielisks veids, kā attīstīt valodas prasmes.
– Piesaista uzmanību: Multeņu vizuālais un stāstījuma stils spēj piesaistīt bērnu uzmanību ilgākā laika posmā, kas ļauj viņiem vairāk iedziļināties valodā un stāstā.
!!! Atgādinām ka, Pasaules Veselības organizācija (World Health Organization, WHO) iesaka bērniem līdz 2 gadu vecumam izvairīties no ekrāna laika, bet bērniem no 2 līdz 4 gadu vecumam ierobežot ekrāna laiku līdz vienai stundai dienā !!!